به افغانستان می بالم

بسیاری وقتی نام این کشور را می شنوند و یا در جائی می خوانند،بلافاصله مفاهیمی چون جنگ،فقر،بدبختی،عقب ماندگی و...به ذهنشان می رسد؛اما من وقتی نام افغانستان را می شنوم و یا می خوانم ؛نه تنها این کلمات به ذهنم نمی رسد،بلکه مفاهیمی چون فرهنگ،تمدن کهن،هنر و...به ذهنم متباتر می شود.

 

    اگر کمی به عقب باز گردیم و نگاهی به تاریخ گذشته این کشوربنگریم،می بینیم که دارای چه سرمایه های گرانقدری در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی می باشد.شهرهائی نظیر هرات،بلخ،قندهارو...که همگی در این سرزمین قرار دارند،در گذشته ی نه چندان دور دارای رونق و شکوفائی بوده و مهد علم و تفکر و عالمان و ادیبان بزرگ بوده است.حتی برخی از مولفین و مورخین در ارزیابی این شهرها القاب افتخار آمیزی به آن داده اند،ازجمله قبه الاسلام،ام البلاد،جنت الارض،دار الاجتهاد و الفقاهه و...

 

   اما چه آمد بر سر این کشور!؟ .................به راستی چه شد؟

 

   

 

/ 4 نظر / 25 بازدید
شروین

تا کی ما به گذشته خود بیاندیشیم و به یاد روزهای تلخ یا شیرین آن، از حال و روز امروز خود بی خبر باشیم؟ گذشته ها گذشته و چیزی که هنوز باقیمانده، یک افق بیکران و نامعلوم در پیش روی ماست که اگر امروز خود را در فکر دیروز خود تباه کنیم چیزی جز افسوس برای امروزی که از دست رفته برای ما نمی ماند.

سید محمود لنگری

سلام دوست عزیز! وبلاگ بسیار زیبایی هست در مورد افغانستان عزیز.من وقتی که به این مطلب سر خوردم بسیار خوشم امد و یک فکر به سرم خطور کرد که چرا ما تبادله لینک نکنیم. چون موضوعات وبلاگهای هر دوی ما تقریبا یکی هست. من بسیار خوشهال خواهم شد. به امید موفقیتهای هر بیشتر تان,البته پیشنهاد من یادت نره,البته درست است که وبلاگ من تازه به فعالیت اغاز کرده اما در حال گسترش است. تشکر

محمد

سلام.شما از شیعیان افغانستان هستید...خیلی خوب....منم شیعه ام , ایرانیم و از افغانستان خیلی خوشم میاد.

میثم لورگی

بادرود برشما ، من ایرانی هستم از استان کرمان شهرستان کهنوج ، معلم هستم در طول سالهای 1388 تا 1391 حدودا 50 یا 60 تا دانش اموز افغانی داشتم و به جرآت می تونم بگم اکثرا آنها از لحاظ بهرهی هوشی عالی بودند،همچنین انسانهایی نجیب و با شخصیت بودن و ویژگی منظم بودن ومسوولیت پذیر بودنشان مرا مجذوب آنها کرده بود افسوس که یگر ازلحاظ قانونی نمی توانند در شهر ما ادامه تحصیل بدهند ." از شما سپاسگذارم که درباره ی افغانستان مطالب زیبایی می نویسید.